ماجرای «جراحی معنوی» یک خانم بدون خونریزی که قصه‌ای پُرغصه است
دسامبر 22, 2018

در سفر به مناطق دور از شهر در جعبه کمک‌های ایمنی خود چه چیزهایی داشته باشیم؟ چسب زخم و گاز و باند و قیچی و دماسنج و بتادین رو که حتما همگی بلد هستید اما…

یک) حتما سرم شستشو از داروخانه بخرید و هر زخمی را با سرم شستشو ابتدا خوب بشویید و سپس دور زخم -و نه خود زخم – را با بتادین آغشته کنید و صبر کنید تا خشک شود و سپس پانسمان کنید.

دو) آنتی هیستامین برای موارد گزیدگی حشرات و آسپیرین و قرص تی‌ان‌جی زیر زبانی بخصوص اگر افراد میانسال و مسن همراهتان هستند که سابقه فشار خون و بیماری قلبی و یا قند و چربی دارند حتما به‌همراه داشته باشید.

سه) اگر افراد مسن همراه شما سفر می‌کنند حتما دستگاه فشار خون به‌همراه داشته باشید و به‌خصوص اگر فردی فشار خون دارد تمامی داروهای فشار خونش را به‌همراه داشته باشید.

چهار) اگر فردی با سابقه تشنج شما را همراهی می‌کند حتما داروهای ضدتشنجش را به‌همراه داشته باشید و اگر تزریق بلد هستید آمپول دیازپام و در غیر اینصورت شیاف دیازپام به‌همراه داشته باشید تا در صورت تشنج برایش استفاده کنید تا به اورژانس برسید.

پنج) در صورت مار یا عقرب گزیدگی، برخی مقالات هیچ اقدام سنتی اعم از مکیدن زخم یا بستن سفت بالای زخم و غیره را موثر نمی‌دانند، ولی برخی اعتقاد دارند زخم را با آب فراوان بشویید، اگر دستگاه فشارسنج به‌همراه دارید آن را در بخش ابتدایی اندام بالای محل گزیدگی ببندید و تا حد ۱۴۰ باد کنید و یا پارچه‌ای با عرض ۴-۵ سانتیمتر را اما نه خیلی سفت بالای محل ببندید تا فقط بازگشت خون سیاهرگی قطع شود و خون شریانی اندام قطع نشود، برای اینکه در چه حد سفت ببندید، نبض بیمار را کنترل کنید، اگر بیمار با وجود بستن نبض داشت میزان سفتی مناسب است، اندام را پایین‌تر از سطح قلب بگذارید و سرد کنید اما از گذاشتن یخ بر روی اندام خودداری کنید و حتما با آتل اندام را بی‌حرکت کنید، در چند دقیقه اول، مکیدن زخم در صورتیکه زخمی در دهان ندارید کمی موثر است، ولی تمام تلاشتان را بر رساندن بیمار به اورژانس بگذارید تا پادزهر سریع‌تر تزریق گردد.

شش) اگر دریای جنوب را برای سفر انتخاب کرده‌اید در صورت گزش سفره ماهی فقط محل گزش را با آب گرم بشویید و اگر عروس دریایی شما را گزید حتما با الکل محل را بخوبی بشویید.

هفت) دمپایی هم جزو وسایل ایمنی است! در طبیعت پا برهنه راه نروید! در مرداب‌ها شنا نکنید و در بوته‌زارها جوراب خود را بر روی شلوار بکشید یا از گتر استفاده کنید و حتما کفش بپا داشته باشید.